Здравейте. Аз живея в сила в област не град. До сега не сме имали проблем за паркирането колите ни през вкъщи от нашите съседи. Всичко започна след като започна изграждането на канализация в селото. Тогава поради тази причина всеки паркиране където може и не сме се карали за местата за паркиране. Но приключиха тези ремонти и всеки си върна колите където преди си ги паркирахме. Другите съседи нямат този проблем, но съселянин от другата улица прецени че трябва да пракира точно пред нашата къща при положение че не жевее на нашата улица и няма имот там. Пред неговата къща има достатъчно място да си паркира колите. Пред къщата ни имаме една бракувана кола, която предстои да се вземе от автоморга, но засега е там. Съседите ни от дясно имат доста коли и паркира така че затварят кръстовището, то е теобразно, и съответно трудно се влиза с камион в тази улица, на която именно живее лицето с което имаме конфликт. Първия път лицето извика полиция, че сме паркира и колите си и му пречим ние и другите съседи, на камиона със строителни материали да влезе в тяхната улица, и че няма къде да си пракира колата, която е паркирана пред нашата къща. Дойдоха полицай те и ни помолиха да преместим бракувана кола. Това и направихме. Мислих ме че с това всичко приключва, но уви не. Този съсед реши че понеже един път е паркира пред нас това място му е зачислена и трябва да паркира все там ограничава ки и достъпа ни до къщата ни. Принуди ме се да се денем и да си пракираме колите когато неговата я няма пред нас. Но той започна да използва и девети си коли срещу нас. Служебната му кола е на хемодиализа и постоянно сутрин около 6,30 часа се почва пред прозорците ни отваряне и затваряне на врати, тупане на стелки пред къщата ми. Принуди ме се да действаме като в града и да сложим гума пред нас за да не паркира, и дори му казахме, че така ни пречи и че има достатъчно място по надолу на улица където да паркира и че там няма на кой да пречи. Но той извика отново полиция и се наближи да пишем обяснения, и подписах ме само ние, той отказа протокол за предупреждение по чл. 65 от ЗМВР. Вкъщи имаме един човек прекарал малък инсулт и такъв с 75 пропевта инвалидност поради раково заболяване. След като полицията си тръгна това лице нарочно изкара и двете си поли и ги паркира пред къщата ни. Какво можем да направим. Как да спирем това лице да се заяжда с нас. Има записи снимани с лич. телефон как и от двете страни около нас има свободно място, а той си е паркира колите точно срещу нашата врата. Това не е ли провокация. Благодаря предварително за вашия отговор.
Уважаема г-жо Станчева,
От описаната ситуация се вижда, че съседът, който паркира пред вашия дом, няма никакво право да си „запазва“ място на улица, на която дори не притежава имот. Уличното пространство е общинска собственост и никой не може да изисква другите да му освобождават място или да ограничава достъпа ви до дома ви.
Повтарящото се паркиране точно пред входа ви, шумът в ранните часове и подаването на неоснователни сигнали до полицията могат да се приемат като системно безпокойство и провокация. Имате право да подадете писмен сигнал до полицията и жалба до общината за неправомерно поведение и създаване на пречки за достъп. Снимките и видеозаписите, които имате, са подходящи доказателства.
Настоящата консултация представлява общ правен анализ, изготвен въз основа на предоставената от потребителя информация. Тя има информационен характер и не следва да се счита за индивидуален правен съвет, правно становище или правна препоръка, приложима към конкретен казус.
Advocatus.bg и неговите консултанти не носят отговорност за предприети действия или бездействия, основани на предоставената информация. За изготвяне на окончателно правно становище е необходимо пълно запознаване с всички факти, документи и обстоятелства, свързани с конкретния случай, както и индивидуална правна консултация с квалифициран юрист.
Надявам се, че сме били полезни!
Може да се присъедините към Фейсбук групата ни за правна помощ от тук: https://www.facebook.com/groups/advocatusbg
С Уважение,
Екипът на Advocatus.bg